U Srbiji će danas nizom manifestacija biti obeležen Vidovdan, državni, verski i istorijski praznik, koji se obeležava u znak sećanja na Kosovski boj 1389. godine, kada se srpska vojska suprotstavila prodoru Turaka na Balkan.
Centralna državna ceremonija biće održana u Kruševcu, gde će biti izvedena počasna artiljerijska paljba i položeni venci na Spomenik kosovskim junacima.
Vence će položiti izaslanik predsednika Republike Srbije, savetnik predsednika Republike Miloš Vučević i ministar odbrane Bratislav Gašić.
U manastiru Ravanica biće služen parastos Svetom knezu Lazaru i Kosovskim junacima, a u Ćupriji će biti položeni venci na spomenik knezu Lazaru Hrebeljanoviću.
Na Kosovu i Metohiji Vidovdan će biti obeležen liturgijom u manastiru Gračanica i parastosom na Gazimestanu.
Vidovdan se obeležava u spomen na Kosovsku bitku koja se odigrala 1389. godine, a u kolektivnom sećanju srpskog naroda simbolizuje slobodu, otpor tuđinu, negovanje patriotizma, nacionalnog bića i herojstva.
Vidovdan se obeležava na osnovu odredaba Zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji.
– Vučević u Kruševcu položio venac na Spomenik kosovskim junacima
Predsednik SNS i savetnik predsednika Srbije Miloš Vučević položio je danas u Kruševcu povodom Vidovdana venac na Spomenik kosovskim junacima i poručio da Vidovdan nije samo datum u našem kalendaru, vec zavet, sećanje i opomena.
Na današnji dan odajemo počast svima koji su svoje živote položili za slobodu Srbije – od Kosova polja do današnjih dana. Njihova žrtva nas obavezuje da čuvamo ono što su nam ostavili: slobodnu državu, veru, porodicu, jedinstvo i nacionalno dostojanstvo, naglasio je Vučević.
Prema njegovim rečima, danas nam je potrebno više sloge nego ikada, razlike u mišljenjima su prirodne, ali ne smemo dozvoliti da nas podele oslabe i udalje jedne od drugih.
Kako je naveo, samo ujedinjeni možemo sačuvati Srbiju, mir i budućnost naše dece.
Neka nas Vidovdan podseti da nema snage bez sloge, nema slobode bez žrtve i nema jeke Srbije bez jedinstenog naroda. Iz Lazarevog carskog Kruševca šaljemo poruku vere, jedinstva i ljubavi prema našoj jedinoj otadžbini. Živela Srbija, porucio je Vučevic na Instagramu.
– Vidovdansko pesničko bdenje održano u manastiru Gračanica, dodeljene nagrade pesnicima
Završna manifestacija Vidovdanskih svečanosti, Vidovdansko pesničko bdenje održano je u subotu uveče u porti manastira Gračanica, a odlukom žirija „Zlatni krst kneza Lazara“ dodeljen je pesniku Đorđu Nešiću iz Bijelog Brda.
Tročlani žiri kojim je predsedavao Dragan Hamović odlučio je da Nešiću, dodeli „Zlatni krst kneza Lazara“ za „poeziju koja svedoči, višestrano i višeslojno“.
„Neka ovaj zlatni krst bude podsetnik na pobedu duha nad materijom. Hvala na ovom presvetom daru koji primam sa zavetom da ću ga nositi kao odbranu srpske duše i srpskog jezika. Tako mi Bog pomogao“, istakao je Nešić.
„Gračanička povelja“ dodeljena je pesniku Branislavu Matiću iz Beograda za „poeziju velikog, prostranog i kultivisanog sećanja“.
„Kondir Kosovke devojke“ pesniku Branku Stevanoviću iz Beograda, po tradiciji je uručila novoizabrana Kosovka devojka Anastasija Perić iz Gračanice.
„Primajući gračaničku povelju, znam da primam sva ona stoleća neba i slobode o kojima su sanjali toliki pre nas, za koje su živeli i mreli. Poezija je tu da to ne zaboravimo i da ne damo veće za manje. Hvala žiriju koji mi je dodelio ovaj kondir Kosovke devojke sa blagotvornim vazduhom gračaničkim. Hvala Gračanici. Imam utisak da je ovaj kondir meni opomena da se ne pokondirim“, rekao je Stevanović.
„Pero despota Stefana Lazarevića“ dodeljeno je pesnikinji Ireni Plaović iz Beograda za pesme „vanredne jezičke slojevitosti“.
„I u vremenima najvećih stradanja i najvećih previranja, kultura nije propadala. Despot Stefan je znao da dok je kultura snažna ništa nije izgubljeno. Reč čuva zemlju. Zemlja koja čuva knjigu kao svetinju, koja čuva stvaralaštvo, koja čuva obrazovanje, nije poražena“, rekla je ona.
Manifestaciji su pored predstavnika lokalne samouprave prisustvovali i mitropolit Teodosije, episkop Ilarion, zamenica direktora Kancelarije Vlade Srbije za KiM Dušica Nikolić i pomoćnica direktora Milena Parlić, kao i brojni drugi gosti.
Program manifestacije su svojim tačkama obogatili učenici Muzičke škole Stevan Mokranjac, kao i balerine Škole baleta iz Gračanice.
– U manastiru Gračanica liturgija povodom Vidovdana
U manastiru Gračanica u toku je sveta arhijerejska liturgija koju na veliki praznik Vidovdan služe mitopoliti crnogorsko – primorski Jaonikije i raško – prizrenski Teodosije.
Liturgiji, pored nekoliko stotina vernika iz svih krajeva Srbije i regiona, prisustvuju i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, zamenici direktora Miloš Terzić i Dušica Nikolić i pomoćnica direktora Milena Parlić, predstavnici Srpske liste i lokalnih samouprava.
Nakon liturgije u manastiru Gračanica, biće dodeljeni ordeni „Majka devet Jugovića“ majkama sa četvoro i više dece.


