RUMA – Na srpskom vojničkom groblju u Rumi obeležena je juče 106. godišnjica oslobođenja grada u Prvom svetskom ratu. Vence su položili predstavnici Opštinskog odbora SUBNOR-a Ruma i građani, a u ime Opštine Ruma vence su položili pomoćnik predsednika Opštine Ruma za kulturu i obrazovanje Stevan Kovačević i načelnik Opštinske uprave Nikola Đuričić.

„Današnji dan 6. novembar je jedan od onih istorijskih datuma koji su obeležili istoriju ovog grada. To je dan kada je 1918. godine ulaskom jednog bataljona srpske vojske Ruma oslobođena vlasti Austrougarske monarhije i to je dan kada je Ruma posle četiri tragične i dramatične godine dočekala svoju slobodu. Samo dvadesetak dana nakon ovog datuma u Rumi je održan čuveni istorijski zbor kada je doneta odluka o prisajedinjenju Srema Kraljevini Srbiji. Iz tih razloga taj datum smo izabrali kao dan Opštine Ruma i kao slavu Opštine Sveti Stefan Dečanski i danas započinjemo taj ciklus obeležavanja slobodarskih istorijskih datuma kada su u pitanju događaji neposredno po završetku i posle Prvog svetskog rata. Koliko je to važno svedoči groblje na kom se nalazimo, mi stariji smo svedoci u kakvom je stanju to groblje bilo nekada, zahvaljujući naporima ljudi koji su svesni koliko je kultura sećanja značajna za opstanak jednog naroda, danas smo u prilici da prisustvujemo ovoj svečanosti na vojničkom groblju koje nije ni nalik onom zapuštenom groblju pre samo 15-20 godina i to je jedan pokazatelj koliko ne samo lokalna zajednica, nego i ljudi koji u njoj žive i udruženja koja deluju u zajednici su svesni toga da moramo pamtiti istorijske zasluge naših predaka i kao narod imamo šansu za budućnost samo ako smo svesni svoje istorijske prošlosti“, rekao je Stevan Kovačević.

„Glavna poruka tradicionalnog obeležavanja godišnjice oslobođenja Rume je da se nikad ova istorija koja nam se dogodila u 20. veku ne ponovi. Mislim da je ovo način i put kako treba da se naše mlade generacije vaspitavaju, da se odaju pošte svim stradalima koji su dali živote za slobodu, da se uče patriotskom duhu, ali i da učine sve da nam se stradanja nikada više ne ponove“, poručio je Predrag Vukmirić, predsednik SUBNOR Ruma.
Sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve služilo je pomen žrtvama iz Prvog svetskog na vojničkom groblju u Rumi.


