Bogojavljenje je jedan od najvažnijih hrišćanskih praznika, posvećen Hristovom krštenju u reci Jordanu, kada je svetu otkriven Bogočovek. Ovaj praznik spada među 15 najvećih u hrišćanskom kalendaru. U tradiciji je duboko ukorenjeno plivanje za Časni krst, simbolično podsećajući na duhovnu obnovu kroz vodu.
Ovaj dan podseća na događaj u kojem je Sveti Jovan Krstitelj obavio krštenje Isusa Hrista, a po prvi put se javilo Sveto Trojstvo: Božji glas s neba je rekao: „Ovo je Sin moj“, dok je Sveti duh u obliku goluba sleteo na Isusa.
Bogojavljenje je bogato narodnim običajima i verovanjima. Na ovaj dan se posvećuje voda koja se potom nosi kući i pije, veruje se da ona ima moć da donese zdravlje i pročišćenje kako duše, tako i tela. Voda koja je osveštana na Bogojavljenje smatra se lekovitom i zaštitnikom od negativnih uticaja, te se čuva u domovima. U hrišćanskom učenju, veruje se da bogojavljenska voda nikada ne gubi svoju moć, jer u njoj prebiva sila Duha Svetoga.
Praznik se obeležava pozdravima: „Bog se javi“ ili „Hristos se javi“, na šta se odgovara sa „Vaistinu se javi“.
Bez obzira na dan u nedelji, na Bogojavljenje se ne posti, a nekršteni dani, započeti na Božić, završavaju upravo ovim praznikom. Takođe, u ovom periodu počinju dani pogodni za venčanja prema običajima.
Jedan od najlepših običaja vezanih za Bogojavljenje je plivanje za Časni krst, koje se obavlja na mnogim mestima. Distancom od 33 metra, koja simbolizuje godine života Isusa Hrista, plivači se takmiče u izdržljivosti i hrabrosti. Takođe, prema narodnim verovanjima, kupanje u reci na ovaj dan donosi dobro zdravlje.
Uoči Bogojavljenja, postoji verovanje da se nebesa otvaraju, pa se vernici pozivaju da tada izgovore svoju želju koja će se, prema tradiciji, ispuniti. Takođe, neudate devojke stavljaju ogledalce ispod jastuka u noći pred praznik, u nadi da će sanjati muškarca s kojim će se uskoro venčati.