Jednom davno, živeo je sretan i vredan Mrav. Bio je vredan. Veseo. Jednom rečju, bio je sretan dok je radio. Pevušio je vesele pesmice, a rezultati njegovog rada su bili odlični.
Slušajući pesmu Mrava, gospodin Stršljen, direktor firme, zaključio da se mrav previše zabavlja a premalo radi, jer nema pravo usmerenje i šefa koji bi ga kontrolisao.
Zato je zaposlio Bubamara koji je imao veliko iskustvo sa upravljanjem. Prva briga Bubamara bila je da organizuje evidenciju dolazaka i odlazaka mrava na posao (odnosno sa posla). U tu svrhu, uspostavio je sistem prijemnih i odlaznih dokumenata. Sa vremenom, broj dokumenata se povećavao i zbog povećanog volumena posla oko papira morali su zaposliti nekog ko bi pripremao papire i izveštaje.
Zaposlili su Pauka koji je odmah uspostavio sistem arhiviranja i postao je odgovoran i za preuzimanje telefonskih poziva. A mrav? Mrav je radio. IzveštajI koje je dostavljao Bubamar su bili izvanredni. Direktor Stršljen je bio oduševljen izveštajima koje je dobio od Bubamara i uskoro je počeo zahtevati: usporedne studije sa grafikonima, analize trendova razvoja, itd.
Odlaze s osmehom: Zašto bi uspešna, lepa i mlada devojka oduzela sebi život?
Kreirao je novo radno mesto šefa službe koji bi nadzirao sretnog i vrijednog mrava. Na novo radno mesto je zaposlio Cvrčka. On je odmah po svom dolasku zamenio celokupni nameštaj u svojoj kancelariji i na zahtjev dobio ergonomski oblikovanu stolicu i novi kompjuter sa ravnim, LCD ekranom. Broj kompjutera je narastao i morao se kupiti i instalirati i mrežni server. Novi šef službe je shvatio da hitno treba pomoćnika (koji je usput bio njegov pomoćnik u prethodnoj firmi). I tako je zaposlio Stenicu. U isto vrijeme Mrav je postajao sve manje sretan i sve manje produktivan.
BEZ PSIHOTERAPEUTA: Kako da se rešite sopstvenih strahova?
Situacija sa Mravom, zabrinula je Cvrčka i on je zaključio da mora naručiti studiju o zadovoljstvu zaposlenih u firmi. Upoznao je sa tim direktora Stršljena koji je shvatio Cvrčkovo objašnjenje i odobrio anngažovanje agencije za te potrebe. Skupa studija je napravljena i Cvrčak je počeo primenjivati predložene motivacione metode. Svuda je obesio motivacione plakate. Vodio je Bubamaru, Pauka, Hrčka i Stenicu na treninge u poznata letovališta itd… Mrav je i dalje, kako tako, radio. Čitao je motivacione poruke na plakatima i nikako nije mogao naći nadređene kad su mu trebali. Jednostavno, ili nisu bili tu ili nisu imali vremena za njega. I tako je vrene teklo. Direktor Stršljen je i dalje dobijao redovno svoje perfektne izveštaje ali su oni počeli pokazivati da firma nije više tako rentabilna kao pre. To ga je duboko zabrinulo i morao je reagovati. Unajmio je najelitnijeg konsultanta, gospođu Sovu.
Sovin zadatak je bio izvršiti potpunu analizu organizacije i poslovanja firme i predložiti rešenja da bi firma poslovala rentabilno. Nakon tri meseca, Gospođa Sova je direktoru predala sledeći izveštaj: “U firmi je previše zaposlenih!”. Direktor Stršljen je oduševljeno prihvatio stručnu analizu i odmah otpustio: MRAVA.
POUKA 1:
- Nikada nemoj biti sretan i vredan mrav.
- Mnogo se više isplati da si nesposoban i da ne radiš ništa.
- Nesposobnima ne trebaju nadzornici.
- Ako si usprkos svemu produktivan, nikad ne pokazuj da si veseo kada radiš, jer za to nema opravdanja.
- Ako, ipak, na svaki način želiš da si mrav, osnuj svoju firmu i tako nećeš morati raditi za Stršljena, Bubamaru, Pauka, Hrčka, Cvrčka, Stenicu i Sovu. Ali tada nećeš moći raditi ni kao Mrav. Jer da bi održao firmu moraš se družiti sa stršljenovima, bubamarama, paucima, hrčcima, cvrčcima, stenicama i sovama.
POUKA 2:
- Nažalost, cela priča je utemeljena na naučnim istraživanjima koja kažu da većina ljudi teži ka parazitskom životu.