Izložbom „Ruma u ratu 1941-1944“ Zavičajni muzej Ruma je na veoma prigodan način obeležio 27. oktobar, značajan datum u istoriji grada, dan kada je naš grad oslobođen pre 77 godina u Drugom svetskom ratu.
Sjajnom memorijalnom izložbom putem originalnih fotografija, građe, oružja i opreme prikazani su događaji tokom četiri ratne godine u Rumi i selima rumskog sreza.
Izložbu je otvorila Aleksandra Ćirić, zamenica predsednika Opštine Ruma naglasivši tom prilikom da je naša obaveza da znamo istoriju našeg grada, da čuvamo sećanje na sve one naše heroje koji su vodili bitke za oslobođenje.
„Zavičajni muzej se još jednom pobrinuo da na zanimljiv način svima približi jedan od najznačajnih perioda u novijoj istoriji Rume. Logično se nameće zaključak da je sloboda, bez sumnje, najveća tekovina koji su nam naši preci ostavili i zato je naša dužnost da čuvamo slobodu svog naroda, kao što smo u obavezi i da poštujemo sve nevine žrtve i one heroje koji su svoje živote polozili u toj teškoj borbi“, kazala je Aleksandra Ćirić.
Izložba povodom osam decenija od početka rata u Jugoslaviji i 77. godina od oslobođenja Rume je obuhvatila sve ono što je bilo značajno za naš grad i opštinu u vremenu od 1941. do 1944. godine, ocenila je direktorica Zavičajnog muzeja Ruma, Branislava Konjević.
Sama autorka izložbe Snezana Janković, kustoskinja istoričarka, kaže da je namera bila da se evociraju uspomene, te da je pored muzejske građe izložbu pomogao i Vojni muzej.
„Trudili smo se da prikažemo bitnije događaje koji su se desili u našem gradu i selima. Srem je poznat po pokretu otpora, a 1942. godine čak i središte otpora u Vojvodini, a naša sela su bila potpora i glavna baza borcima posebno aktivistima NOP. Imamo i segment koji govori o žrtvama, to su naši sugrađani iz Rume i okolnih sela koji su streljani, posebno imamo one streljane iz avgusta 42. kada je streljano 185 naših sugrađana, a u majskom teroru koji je prethodio streljani su članovi pokreta otpora mladi skojevci i komunisti. Tu imamo i fotografije streljanih. Prikazali smo i nekoliko sela, odnosno upad okupatorskih vlasti u njih. U poslednjem delu je sam kraj rata kada većinsko nemačko stanovništvo napušta grad. Napustili su ga organizovano u oktobru u tri grupe, nedugo posle toga ulazi oslobodička vojska NOV i PO zajedno sa Crvenom armijom i time se izložba završava. Mali deo se odnosi na prvih nekoliko dana po oslobođenju Rume“, rekla je Snezana Janković.
O Rumi u Drugom svetskom ratu je govorio i Predrag Vukmirić, sekretar SUBNOR Ruma koji je hronološki prošao kroz četvorogodišnji period, podsetivši na velika stradanja nevinih građana, koja su u Rumi trajala sve do kraja oktobra 1944. godine, tj. do konačnog oslobođenja grada od strane partizana.
Izložba i te kako vredi i svi zaljubljenici u istoriju i kulturu mogu je pogledati u Zavičajnom muzeju do 30. novembra.