Potraga za mesečevima van našeg solarnog sistema upravo je otkrila još jedan mogući lunarni svet, mesec veći od Zemlje koji kruži oko planete slične Jupiteru.
Planeta i njen mesec – ako je zaista mesec – kruže oko zvezde nalik Suncu koja je udaljena preko 5.000 svetlosnih godina, prema izveštaju u časopisu Nature Astronomy.
– Mesec je prilično stran u poređenju sa bilo kojim mesecom u Sunčevom sistemu, kaže Dejvid Kiping, astronom sa Univerziteta Kolumbija.
– Nismo sigurni da li je stenovito, nismo sigurni da li je gasovito. To je nekako između veličine Neptuna, koji je gasovit, i Zemlje, koja je stenovita.
Ovo nije prvi put da su astronomi primetili nešto što bi mogao biti mesec u drugom planetarnom sistemu, koji se ponekad naziva egzomesec (exomoon, eng.)
U stvari, Kiping i njegove kolege su pre nekoliko godina objavili da su otkrili nešto poput meseca kako kruži oko druge planete. To otkriće tek treba da bude potvrđeno dodatnim teleskopskim opservacijama, a neki astronomi su skeptični da će sačekati i više ispitivanja.
Egzomesec je možda uobičajen, ali ih je teško pronaći
Meseci su brojniji od planeta u našem solarnom sistemu, tako da je logično da bi planete koje kruže oko drugih zvezda takođe imale mesece. Naučnici žele da ih pronađu, delom zato što bi mesec mogao imati uslove koji su pravi za život.
– Ako ste gledali Avatar ili Ratove zvezda, verovatno ste upoznati sa idejom da bi meseci, sami po sebi, mogli da budu useljivi, kaže Kiping. Veruje se da meseci u stvarnom životu kao što su Jupiterova Evropa i Saturnov Enkelad imaju karakteristike poput tečne vode koja bi mogla da održi život.
Naučnici su poslednjih godina pronašli hiljade planeta, ali do sada nije bilo nepobitnog viđenja meseca oko bilo koje od njih.
– Pronalaženje ovih egzomeseca je izuzetno izazovno, kaže Meri En Limbah, istraživač sa Teksaškog univerziteta A&M koja je takođe tragala za mesecima. Ova otkrića su obično tačno na granici detekcije. Tako da je često teško odvojiti šum od signala egzomeseca.
Postojeći teleskopi nisu dovoljno moćni da omoguće astronomima da direktno vide mesece u drugim planetarnim sistemima. Umesto toga, naučnici mogu samo da zaključe o prisustvu meseca. Ako, na primer, vide obrazac zatamnjenja u zvezdi, to može značiti da mesec i njegova planeta prolaze ispred zvezde i blokiraju deo njene svetlosti.
Limbah smatra da je do ovog novog otkrića došlo uz pomoć NASA-inog teleskopa Kepler za pronalaženje planeta, zanimljivo. Svakako, znate, mislim da objekat, događaj, zahteva dalje praćenje sa svemirskim opservatorijama, kaže ona.
Drugi takođe zauzimaju stav da će se čekanje i posmatranje isplatiti.
– Svi Keplerovi podaci su javni i možemo biti sigurni da će drugi tim nezavisno analizirati podatke, kaže Sara Siger, planetarni naučnik sa Tehnološkog instituta Masačusetsa. Ovo je fascinantno, ali zbunjujuće otkriće. Nismo očekivali mesece veće od veličine Zemlje. Ovaj sistem, ako je stvaran, više liči na dvostruku planetu.
– Još ne verujem, ali mislim da je to svakako kandidat koji obećava vredan praćenja, kaže Laura Kreidberg, astronom sa Instituta Maks Plank za astronomiju u Nemačkoj.