U Rumi je danas održana 13. sednica Skupštine opštine, na kojoj se pred odbornicima našlo ukupno 17 tačaka dnevnog reda. Najvažnija među njima bila je razmatranje i usvajanje Izveštaja o izvršenju budžeta za prvih šest meseci 2025. godine.

„Izvršenje budžeta od 42 posto smatramo da je to odlično se obzirom na početak godine i tada manji priliv u budžet, i smatramo da će do kraja godine biti još bolji s obzirom na to da se uvek u drugoj polovini godine budžet puni u većem intenzitetu.“, izjavio je predsednik Skupštine opštine Ruma, Srđan Jovanović.
Posebnu pažnju izazvala je tačka vezana za legalizaciju fabrike vode u K.O. Jarak, izgrađene još 1984. godine, ali nikada upisane u katastar.
„Bez upisa u katastar, nismo mogli da dobijemo potrebne dozvole za rekonstrukciju. Sada smo na korak do rešenja – Republika Srbija je ustupila parcelu na neodređeno korišćenje, Pokrajina pravo svojine, i nakon saglasnosti nadležnih institucija sledi legalizacija objekta. To će omogućiti modernizaciju fabrike, čime ćemo obezbediti stabilno vodosnabdevanje za opštine Ruma i Irig u decenijama koje dolaze“, objasnio je Jovanović.
Na dnevnom redu bio je i Predlog godišnjeg programa uređenja i korišćenja državnog poljoprivrednog zemljišta. Jovanović je istakao da zakup po pravu prečeg neće biti primenjivan, već će zemljište ići na licitaciju zbog male površine.
„Neće biti po pravu prečeg zakupa za stočarstvo ide se na licitaciju jer je mala površina,prosečna cena prošle godine je bila ako se ne varam 700 evra i to će biti početna cena. Od toga očekujemo značajan priliv sredstava u opštinski budžet u drugoj polovini ove i naredne godine..“, rekao je.
Razmatrani su i izveštaji o radu javnih preduzeća. Sva posluju pozitivno, dok JKP Komunalac ima gubitke zbog velikog broja nenaplaćenih računa, ali se očekuje da prvi put posle više godina završi godinu u plusu.

Među značajnijim razvojnim projektima našla se i Odluka o donošenju Plana detaljne regulacije za solarne elektrane Ruma 1, 2, 3 i 4, što govori o daljoj orijentaciji ka energetskoj efikasnosti i obnovljivim izvorima energije.
Odgovor predsednika Skupštine na bojkot odbornika grupe „Ruma protiv nasilja“
Na pitanje novinara da prokomentariše odsustvo odbornika grupe „Ruma protiv nasilja“, koji su putem društvenih mreža poručili da ne žele da učestvuju u „prividnoj demokratiji“, Srđan Jovanović je dao odgovor, koji prenosimo u celosti:
„Odbornička grupa ‘Ruma protiv nasilja’ ponovo pokušava da pažnju javnosti privuče saopštenjima punom praznih fraza i teških optužbi, umesto da radi ono zbog čega su građani izabrali svoje predstavnike – da učestvuju u radu Skupštine, iznose predloge i brane svoje stavove argumentima.
Umesto toga, oni odbijaju da se pojave u sali, gde se odluke donose, i svoju ‘politiku’ svode na pisanje saopštenja i objave na društvenim mrežama. Takav odnos je nepoštovanje građana koji su ih birali, ali i samih institucija.
Kada govore o ‘kamenovanju građana’, treba podsetiti da su upravo oni, zajedno sa svojim istomišljenicima, više puta odlazili čoporativno na kuću direktora JP ‘Gas Ruma’ i direktorke OŠ ‘Zmaj Jova Jovanović’ Žakline Negovanović i tom prilikom kamenovali njihovu kuću; da su se okupljali ispred kuće pokrajinskog poslanika Nenada Borovića, gde je on bio izložen i verbalnim i fizičkim napadima; kao i da su više puta pokušali da dođu do kuće predsednika opštine sa jednim ciljem – da se fizički obračunaju. To je njihovo ‘nenasilje’ na delu.
Neistine o ‘policijskoj represiji’ i ‘investitorima koji unakazuju grad’ predstavljaju samo jeftin politički pamflet bez ikakvog dokaza. Jasno je da kada nemaju konkretne predloge i rezultate, onda se opredeljuju za senzacionalizam i uvrede.
Dok oni beže od odgovornosti i simuliraju ‘otpor’, Skupština nastavlja da radi svoj posao – donosi odluke u interesu građana, obezbeđuje ulaganja, nova radna mesta i razvoj opštine.
Oni koji ne umeju da se pripreme za rad Skupštine, koji ne poznaju ni osnovne procedure i pravila lokalne samouprave, sami sebe izbacuju sa političke scene. Umesto da budu kontrolori vlasti, oni su postali statisti sopstvene nesposobnosti.
Skupština opštine Ruma će i dalje raditi u interesu građana, a odbornici koji ne žele da u njoj učestvuju – time samo pokazuju da je njihovo polje delovanja jedino tastatura i društvene mreže, a ne institucije“, poručio je Jovanović.


