Korišćenjem ovog sajta prihvatate i uslove korišćenja.
Prihvati
Sremske VestiSremske VestiSremske Vesti
  • Početna
  • Srem
    • Beočin
    • Fruška gora
    • Inđija
    • Irig
    • Pećinci
    • Ruma
    • Šid
    • Sremska Mitrovica
    • Stara Pazova
  • Vojvodina
  • Srbija
  • Kategorije
    • društvo
    • Ekonomija
    • hronika
    • Intervju
    • Kultura
    • politika
    • poljoprivreda
    • servis
  • Magazin
    • Auto
    • Moj ljubimac
    • Planeta
    • IT
    • Ženski Kutak
    • Dogadjaj
    • Zdravlje
  • Turizam
Čitate: Otkrivena nova spomen-ploča kod spomenika Žrtvama racije u Novom Sadu
Share
Notification Show More
Aa
Sremske VestiSremske Vesti
Aa
  • Početna
  • Srem
  • Srbija
  • Sport
  • Hronika
  • Magazin
  • Svet
  • Magazin
Search
  • Početna
  • Srem
    • Beočin
    • Fruška gora
    • Inđija
    • Irig
    • Pećinci
    • Ruma
    • Šid
    • Sremska Mitrovica
    • Stara Pazova
  • Vojvodina
  • Srbija
  • Kategorije
    • društvo
    • Ekonomija
    • hronika
    • Intervju
    • Kultura
    • politika
    • poljoprivreda
    • servis
  • Magazin
    • Auto
    • Moj ljubimac
    • Planeta
    • IT
    • Ženski Kutak
    • Dogadjaj
    • Zdravlje
  • Turizam
Follow US
  • Advertise
© Sremske Vesti Powered by Digital Media Group. Design and support by: WebEnergy
Sremske Vesti > Vojvodina > Otkrivena nova spomen-ploča kod spomenika Žrtvama racije u Novom Sadu
Vojvodina

Otkrivena nova spomen-ploča kod spomenika Žrtvama racije u Novom Sadu

Objavljeno: 2022/01/21 at 9:48 AM
Share
4 min potrebno za čitanje
SHARE

NOVI SAD – Spomen-ploča, koja se nalazi u okviru spomen-kompleksa Žrtvama racije na istoimenom keju, otkrivena je juče, uoči obeležavanja 80-godišnjice Novosadske racije.

Na novoj spomen-ploči u tekstu je zamenjena reč „Cigan“ sa rečju „Rom“, čime se ispravio pogrdan naziv naroda koji je, pored Srba i Jevreja, podneo ogromne žrtve, ne samo tokom Novosadske racije, već i tokom čitavog Drugog svetskog rata. Inicijativu da se tekst na spomen-ploči ispravi podneo je Vojvođanski romski centar za demokratiju, a podržale su je i druge romske organizacije. Zamenica predsednice Skupštine Grada Novog Sada Kristina Karaić, koja je juče obišla spomen-kompleks na Keju žrtava racije, istakla je da je Grad Novi Sad prihvatio i podržao inicijativu za zamenu spomen-ploče.

–Nažalost, u vreme kada su postavljene table nije postajala svest i nije se vodilo računa o tome da li pojedini nazivi vređaju pojedince ili ceo narod. Danas u potpunosti podržavamo stav Roma da reč Cigan predstavlja pogrdan naziv i da ga treba zameniti. Novi Sad je multikulturalna sredina i takva će biti uvek. Poštovanje različitosti i kulturnih identiteta mnogih zajednica i naroda od suštinskog su značaja za ovo podneblje. Po tome je uostalom i specifično. A ovo pitanje posebno je osetljivo kada se odnosi na jedan od najtragičnijih perioda u istoriji Novog Sada, kada je na svirep način ubijeno više hiljada Srba, Jevreja, Roma i drugih građana, nevinih žrtava – poručila je zamenica predsednice gradskog parlamenta Kristina Karaić.

  • Foto: Grad Novi Sad

Pokrajinska poslanica Jelena Jovanović zahvalila se Gradu Novom Sadu i gradonačelniku Milošu Vučeviću na podržanoj inicijativi. Naziv Cigan je pogrdan za romsku nacionalnu zajednicu, a gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević pokazao je volju i zajedno sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture prihvatili su inicijativu o promeni spomen-ploče. Grad Novi Sad i gradonačelnik Vučević čine sve kako bi se poboljšao položaj ne samo Roma, već i drugih nacionalnih zajednica – istakla je Jovanović. Ona je dodala da su inicijativu, pored romskih udruženja, podržali i pokrajinska Kancelarija za inkluzija Roma, kao i Romski nacionalni savet.

Predsednik Vojvođanskog romskog centra za demokratiju Aleksandar Jovanović istakao je da je naziv Cigan pogrdan i pogrešan, ali se tada koristio u javnom govoru. Ovo je istorijski momenat za romsku zajednicu, jer govori u prilog tome da reč Cigan više ne treba da se koristi u komunkaciji. Mi smo Romi. Svi zajedno treba da radimo na toleranciji, na multikulturalnosti i da poštujemo jedni druge. Romske organizacije su pokazale jedinstvo u ovoj inicijativi. Hvala Gradu Novom Sadu, gradonačeniku Vučeviću i Zavodu, jer smo imali kontinuiranu komunikaciju tokom ove inicijative – zaključio je Jovanović.

Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture mr Siniša Jokić objasnio je da je ploča sada obeležena na ispravan i dostojanstven način. On je podestio da je uoči 80-godišnjice Novosadske racije, Zavod očistio ostale bronzane ploče sa imenima stradalih u zloglasnoj raciji, te da su postavljene i dve posude za paljenje sveća.

Preporučujemo još da pročitaš

Usvojen rebalans budžeta Vojvodine za 2025: Budžet manji za 1,6 milijardi dinara

KO SU BLOKADERI TERORISTI KOJI SU OSKRNAVILI PETROVARADINSKU TVRĐAVU? SRĐAN KOVAČEVIĆ PREDVODIO GRUPU CRNOKAPULJAŠA!

Tri miliona dinara za arheološka istraživanja oko manastira Novo Hopovo

Saopštenje Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu povodom današnje blokade

OGLASIO SE FILOZOFSKI U NOVOM SADU Počinje ispitni rok, 1.368 studenata prijavilo polaganje ispita

Tagovi: Novi Sad, spomenik
sremskevesti.app октобар 25, 2023 januar 21, 2022
Podeli vest
Facebook Twitter Kopiraj link Štampaj
Prethodna vest Registrovan prvi slučaj flurone u Srbiji
Sledeća vest VANDALIZAM U RUMI: Uništen znak Ruma na gradskom trgu
Ostavite komentar Ostavite komentar

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Budi uvek u toku

Facebook Svidjanja
Twitter Prati
Instagram Prati
Youtube Subscribe

Poslednje vesti

Vlada Nemačke ostavlja baštinu: Noževi, ubistva i ANTIFA
Svet decembar 13, 2025
Nova svetlosna rešenja u Inđiji čine raskrsnice bezbednijim
Inđija Srem decembar 13, 2025
Sportski vikend u Ustanovi Sportski centar Ruma
Ruma Srem decembar 13, 2025
„Nit koja nas povezuje – Mileva“: Tradicionalni zanati približeni najmlađima u Rumi
Ruma Srem decembar 13, 2025

You Might also Like

Vojvodina

Usvojen rebalans budžeta Vojvodine za 2025: Budžet manji za 1,6 milijardi dinara

oktobar 16, 2025
Vojvodina

KO SU BLOKADERI TERORISTI KOJI SU OSKRNAVILI PETROVARADINSKU TVRĐAVU? SRĐAN KOVAČEVIĆ PREDVODIO GRUPU CRNOKAPULJAŠA!

septembar 28, 2025
Vojvodina

Tri miliona dinara za arheološka istraživanja oko manastira Novo Hopovo

septembar 26, 2025
Vojvodina

Saopštenje Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu povodom današnje blokade

septembar 15, 2025
Regionalne vesti doo Ruma
JNA 192 Ruma
[email protected] IN000219
MBR 21633291
PIB 112240919
Direktor i odgovorni urednik: Jovana Milanović
Sremske VestiSremske Vesti
Follow US
© Sremske Vesti Powered by Digital Media Group - IMPRESSUM - USLOVI KORIŠĆENJA. Design and support by: WebEnergy
Welcome Back!

Sign in to your account

Zaboravljena lozinka?