Opština Ruma nastavlja sa ulaganjima u unapređenje bezbednosti saobraćaja, s posebnim fokusom na najugroženije učesnike – pešake. U saradnji sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, realizovan je projekat „Sistem unapređenja signalizacije na pešačkim prelazima“, koji predstavlja iskorak ka modernoj i bezbednoj saobraćajnoj infrastrukturi.
Reč je o savremenom tehnološkom rešenju koje uključuje ugradnju žute vertikalne signalizacije – tzv. „pametnih“ stubića sa LED osvetljenjem i senzorima, kao i LED podne rasvete u nivou kolovoza. Sistem je projektovan tako da i pri smanjenoj vidljivosti jasno upozorava vozače na prisustvo pešačkog prelaza, povećavajući time nivo saobraćajne bezbednosti.


Sistem detektuje kretanje i aktiviraju se svetlosna upozorenja koja vozačima signaliziraju da se približavaju prelazu. Na taj način se unapređuje reakcija vozača i smanjuje rizik od nezgoda, naročito u zonama škola i frekventnih raskrsnica.



Novi sistem postavljen je na sledećim lokacijama:
- Raskrsnica ulica Glavna – Zmaj Jovina, Ruma
- Raskrsnica Glavna – Svetozara Markovića (u blizini OŠ „Ivo Lola Ribar“), Ruma
- Raskrsnica Rumska – Železnička, Kraljevci
- Raskrsnica Rumska – Mare Gizmić, Dobrinci
- Ulica Rumska kod škole „Veljko Dugošević“, Voganj
- Ulica Školska kod škole „Miloš Crnjanski“, Hrtkovci
- Raskrsnica Karađorđeva – Školska, Hrtkovci
Povodom uspešno realizovanog projekta, predsednik opštine Ruma, Dušan Ljubišić, istakao je značaj ulaganja u bezbednost građana:
Ulaganje u bezbednost naših sugrađana, a posebno dece, uvek će biti prioritet. Postavljanjem savremene LED signalizacije i uočljivih žutih stubića na pešačkim prelazima, značajno unapređujemo uslove u saobraćaju. Ovo je konkretan korak ka sigurnijem okruženju za sve, a naša opština će i ubuduće sistematski raditi na razvoju bezbedne i savremene infrastrukture, kako u gradu tako i u selima“, poručio je Ljubišić.


