Svakodnevne i nagle temperaturne oscilacije i kiša obeležili su protekli mesec. Za mnoge je baš zbog toga proleće počelo sa glavoboljama i umorom.
Upaljeni žuti i narandžasti meteoalarmi
Proveravali smo da li su zaista u pitanju ozbiljne klimatske promene i postoje li razlozi za brigu.
Red kiše, red sunca, letnja i zimska odeća obeležili su maj, a nestabilno vreme uticalo je i na svakodnevni život građana, izazivajući im najčešće glavobolju i nervozu.
Profesor PMF-a, Dragan Milošević, smatra da su reakcije ljudi na klimatske promene opravdane, ali i da se mogu preduprediti.
Odron na putu Novi Sad – Sremski Karlovci, moguće plavljenje puta za Beočin
– Pre neki dan sam baš čuo kako neko kaže – ‘umreću od ovih klimatskih promena’. Te velike razlike u temperaturama ili velike količine padavina utiču na ljudski organizam koji ima određeni limit koliko može da podnese, a da ne oseti određene tegobe. – kaže Milošević.
– Imamo sve veći broj kišnih dana sa većom količinom padavina i samim tim u tom nekom ekstremnom pogledu, klima je danas zaista drugačija nego ranije. U onom prosečnom pogledu, mesečna količina padavina itd nema velikih razlika. Nikada ne savetujem ljudima da se brinu zbog klime, i dalje je priroda ta koja dominira i reguliše cirkularna kretanja. – dodaje on.
Iako je priroda moćnija od čoveka, na njemu je zadatak da je čuva i ne zagađuje, a odgovorno ponašanje može uticati na povoljnu klimu, koja je neophodna za zdrav život.