Opština Ruma pokrenula je ambiciozan infrastrukturni projekat izgradnje pešačko-biciklističke staze koja će u potpunosti okružiti Borkovačko jezero i povezati više ključnih lokacija u ovom delu Srema, ali i susednu opštinu Irig. Tim povod su se danas sastali predsednik Opštine Ruma Dušan Ljubišić i predsednik Opštine Irig Tihomir Stojaković.
Plan je da pešačko-biciklistička staza počne od Ulice 15. avgusta, kod mostića u Sodolu, i da prati tok Borkovačkog potoka. Trasa dalje vodi pored stadiona FK Sloven Ruma, kroz park-šumu Borkovac, zatim se penje na branu i nastavlja oko samog jezera, formirajući krug oko jezera. Staza će se na kraju povezati sa već postojećom deonicom puta koja vodi ka gradskoj plaži.


Reč je o modernoj pešačko-biciklističkoj stazi koja će biti opremljena javnom rasvetom, ozvučenjem i urbanim mobilijarom, uključujući klupe za odmor, čime će ovaj prostor dobiti dodatnu rekreativnu i turističku vrednost.
Projekat ima i regionalni značaj, jer će nova staza biti povezana sa pravcem koji vodi ka Vrdniku. Konkretno, ruta će se od rumske plaže nastaviti ka Pavlovačkom putu i spojiti sa stazom koju trenutno gradi opština Irig, a koja povezuje centar Vrdnika sa Pavlovačkim jezerom. Time se uspostavlja šira mreža pešačko-biciklističkih koridora između dve opštine.
„Zajedno sa kolegama iz Iriga, radimo na tome da iskoristimo turistički potencijal i povežemo prirodne lepote stazom koja će se pružati od rumskog Sodola, preko izletišta Borkovac, Borkovačkog i Pavlovačkog jezera, sve do Banje Vrdnik. Ovo nije samo staza – ovo je nova turistička priča Srema, koja će biti jedinstvena u Srbiji. Povezaćemo dva centra i stvoriti sadržaj koji će biti atraktivan ne samo za lokalno stanovništvo, već i za turiste“, poručio je predsednik Opštine Ruma Dušan Ljubišić.


Predsednik Opštine Irig, Tihomir Stojaković, podsetio je da saradnja dve lokalne samouprave traje godinama.
„Jedna od ključnih stavki saradnje je upravo ovaj projekat. Zajedno smo uradili Plan detaljne regulacije i projektnu dokumentaciju u više faza, što je bio neophodan preduslov za početak radova“, rekao je Stojaković.
Radovi su deo kontinuiranih ulaganja u uređenje ovog područja. Javno preduzeće „Galovica“ je još pre dve godine realizovalo popločavanje korita Borkovačkog potoka na potezu od park-šume do stadiona, dok se ovih dana očekuje početak radova na deonici od Ulice 15. avgusta do stadiona. Po završetku tih radova, započeće izgradnja staze koja će ovaj deo povezati sa kružnom trasom kod brane.
Ovaj projekat predstavlja važan korak ka unapređenju turističke ponude, rekreativnih sadržaja i međusobne povezanosti opština Ruma i Irig, uz dodatni fokus na razvoj održive infrastrukture i kvalitet života građana.


