Za pet godina – iz rečnih korita, sa njiva, iz domaćinstava, raznih deponija prikupljeno je 1.100.000 tona otpadnog gvožđa. Toliko je mini-železara u Sremskoj Mitrovici pretopila sekundarnih sirovina i napravila proizvode, koje nema niko u okruženju – betonski čelik, neohodan u građevinarstvu. Za podsticaj domaće privrede, za jednu od najvećih grinfild investicija „Metalfer stil mila“, stigao je i žig „Čuvarkuća“.
Zbog njih su brojni Sremci, kažu, zamenili dotrajale gvozdene ograde i bicikle. Od starih smederevaca, lonaca, šasija automobila do veš-mašina, mesečno u topinici završi 28.000 tona otpadnog gvožđa.
Šef proizvodnje u Topionici Nikola Zlatković navodi da peć proizvede 76 tona na sat, a kran podigne 60 tona istopljenog čelika.
Peć se ne gasi u topionici, a uz četiri smene u valjaonici, ne prekida se ni prerada užarenih čeličnih gredica.
Rukovodilac proizvodnje u novoj Valjaonici Rade Jarac kaže da od čelične gredice valjaju rebrastu armaturu i čeličnu žicu koja se ugrađuje u mostove, zgrade i sve što se gradi u Srbiji i okruženju.
Zbog potreba i potražnje, zaokružili su proces. Otkupili valjaonicu od prethodnog investitora, a uz staru prošle godine otvorili i savremenu valjaonicu.
Povećanjem kapaciteta na 200.000 tona, tri puta su povećali broj radnika. „Većina nas je iz ovih krajeva i lakše je sve je automatizovano“, ističe Đorđe Belovuković iz Ravnja.
Tatjana Lotocki iz Sremske Mitrovice kaže da je dobila posao preko programa „Moja prva plata“. „Jako sam zadovoljna, radim u IT sektoru i brzo posle dva, tri meseca mi je firma ponudila ugovor o radnom odnosu“, priča Lotocki.
Od livade do mini-železare za 12 godina
Sve što se napravi, odmah se i proda. Za 12 godina od livade do mini železare uloženo je skoro 100 miliona evra domaćeg kapitala. U sremskoj metalurgiji – na čelu žena.
Direktorka „Metalfer stil mila“ Jelena Zakonović žig „Čuvarkuća“ nešto na šta su izuzetno ponosni, s obzirom na to da se svi njihovi dobavljači nalaze na teritoriji Srbije, kao i većina kupaca.
„Mi zajedno jačamo domaću privredu. Ako muškarac u metalurgiji mora da dâ 100 odsto od sebe, žena mora 200 odsto, tako da nema zaustavljanja, nema pauze“, kaže Zakonovićeva.
Pauze nema ni u investicijama. Da iz dimnjaka izlazi samo vodena para uložili su milion, a u novu valjaonicu više od 55 miliona evra.