Agresija NATO alijanse na Srbiju, odnosno tadašnju SR Jugoslaviju, počela je 24. marta 1999. godine

Tim povodom tradiconalno na Gradskom groblju u Rumi položeni su venci. Događaju su prisustvoli građani, predstavnici lokalne samouprave i boračkih organizacija.
Vence na spomen-obeležje poginulima u ratovima od 1990. do 1999. godine, u ime lokalne samouprave, položili su pomoćnik predsednika Opštine Ruma Stevan Kovačević i načelnik Opštinske uprave Nikola Đuričić.
„Na današnji dan pre četvrt veka počeo je jedan od najtežih perioda u modernoj istoriji našeg naroda. Tog dana 24. marta 1999. godine koalicija najmoćnijih sila sveta izvršila je bez odobrenja saveta bezbednosti UN agresiju na SR Jugoslaviju. Okupili smo se ovde ne da bismo podgrevali mržnju zbog tog događaja i ne da bismo pozivali na osvetu, nego da bismo odali počast poginulima, da bi se setili naših slavnih boraca, heroja koji su branili domovinu, da bismo se setili značaja suvereniteta i poštovanja međunarodnog prava“, kazao je pomoćnik predsednika Opštine Ruma Stevan Kovačević.

Predsednik SUBNOR-a Opštine Ruma Predrag Vukmirić podsetio je okupljene na bombardovanje našeg grada i nastradale građane iz rumske opštine.
„Ali nažalost, moramo da se setimo naših sugrađana koji su dali svoje živote kao pripadnici oružanih snaga SRJ: Željka Raužana iz Hrtkovaca, Branka Čuturila iz Klenka, Milene –Cice Malinić kao civilne žrtve rata i Miše Uboje, koji je poginuo još 1998. godine kao redovan vojnik u sukobu sa šiptarskim teroristima. Poštovani sugrađani svakog 24. marta dužni smo da se setimo svih nevino stradalih žrtava od strane NATO pakta“, poručio je Vukmirić.
Za vreme bombardovanja izvršeno je 58.574 avionska naleta, bačeno je 25.000 tona eksploziva, uključujući kasetne bombe. Na kasarnu u Rumi palo je 6 bombi i načinjena velika materijalna šteta. Procene štete koje je imala SRJ kreću se od 30 do 100 milijardi dolara. Konačan broj zrtava zvanično nije saopšten, a srpske procene se kreću od 2500 poginulih i 5000 ranjenih. Među stradalima bilo je 79 dece.