Poslednjeg radnog dana kampa, stranim volonterima, priključili su se i članovi Udruženja za negovanje starih zanata i veština „Beli orlovi“ iz Beograda i „Beli vukovi“ iz Novog Sada, koji su po rečima jednog od organizatora Kampa, Perice Odobašića arheologa i predsednika kupinskog Udruženja “Zeleni pogled”, svojim učešćem pokazali i dokazali svoju posvećenost očuvanju Kupinika kao poslednje prestonice srpske srednjovekovne države, koji je samim tim lokalitet izuzetno značajan za nacionalnu istoriju.
“Na neki način Kamp i angažovanje „Belih orlova“ nastavak su „Dana zmajeva“, manifestacije prvi put održane u maju ove godine. Iskreno se nadam da se briga o ovom biseru naše nacionalne istorije neće svesti samo na desetak dana rada godišnje, tokom volonterskog kampa, već da će se institucije zadužene za zaštitu i istraživanje spomenika kulture aktivno i vremenski neograničeno, odnosno kontinuirano, uključiti u bezrezervne napore pećinačke lokalne samouprave u očuvanje i revitalizaciju Kupinika” – rekao je Odobašić.
Organizatori petog Arheološkog međunarodnog volonterskog kampa „Kupinik 2018“ su Udruženje građana „Zeleni pogled“ iz Kupinova i Mladi istraživači Srbije. Kamp se i ove godine održavao pod pokroviteljstvom Opštine Pećinci i Ministarstva omladine i sporta, a logističku podršku organizaciji Kampa pružila je Turistička organizacija opštine Pećinci.
Kamp je završen tamo gde je i počeo – pod bedemima Kupinika, gde su volonteri, zajedno sa “vitezovma” na trenutak oživeli duh srednjeg veka tokom radionice streličarstva.
* Vest objavljena u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta AP Vojvodina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, koji je dodelio sredstva.