STARA PLANINA – Alarmantna ekološka situacija na Staroj planini, nivo vode u Zavojskom jezeru, drastično je smanjen zbog proizvodnje struje i suše, toliko da je na mestu gde je proletos bilo duboko 20 metara, danas pustoš.
Ekolozi i ljubitelji prirode smatraju da je to posledica prekomernog rada hidroelektrane Pirot i da ugrožava bezbednost građana, biljni i životinjski svet.
Iz vode su počele da izranjaju zidine davno potopljenih sela. Vlasnici okolnih vikendica su zabrinuti
Foto:Južnevesti/Potopljeno selo zbog suše, počelo je da izranja
„Tužno, nema gde da se peca, nema gde da se leti kupa na jezeru. Ljudi su prestali i da dolaze, celog leta nije bilo nikog“, kaže Miroslav Ćirić iz vikend-naselja Padinje.
Ekolozi ne spore da je jezero sagrađeno za proizvodnju struje, ali smatraju da se mora poštovati priroda i bezbednost ljudi.
Foto:twitter/DN9981
„Do tog rešenja treba doći dogovorom. Najvažniju ulogu vidim u lokalnoj samoupravi i inspekcijskim organima koji moraju da vide šta može, a šta ne i da se sve uvede u normalni tok koji tražimo u Pirotu – vršni neekonomski način rada. To će spasiti Pirot, bezbednost građana i Zavojsko jezero“, kaže Aleksandar Panić iz pokreta „Odbranimo reke Stare planine“.
Lokalna samouprava Pirota uputila je apel svim nadležnim institucijama da se preispita ispuštanje velike količine vode iz jezera u reku Nišavu. Odgovorila je jedino vodoprivredna inspekcija.
U javnom preduzeću „Đerdap“, u čijem je sastavu elektrana u Pirotu, kažu da posluju isključivo po zakonu.
„U ovom trenutku kota Zavojskog jezera je oko 22 metra iznad minimalne kote. Možemo govoriti samo o ispravnom radu hidroelektrane Pirot, a nikako o nekontrolisanom pražnjenju“, ističe Dragan Maksimović, direktor JP „Đerdap“.
Iako je proizvodnja struje prioritet, u EPS-u ističu da redovno pošumljavaju predeo oko Zavojskog jezera i brinu o ribljem fondu.